درس های نهفته در مستند رضا شاه

یب_First_Frame

در روز 4 امرداد ماه تلویزیون بسیار محبوب من و تو اقدام به پخش مستندی به نام رضا شاه کرد.

در هنگام نگارش نوشتار پیش رو، نزدیک به 10 ساعت از پخش مستند رضا شاه میگذرد، که شاهد تاثیر مستند در نزد مردم هستیم، مستند پخش شده از دیشب تا کنون موجی از احساسات را نثار پدرنوین ایران نمود، و از دیشب تا کنون در فضای مجازی و در شبکه های اجتماعی مورد تمجید های فراوان قرار گرفت. البته در کنار تمجید از این مستند آه ها و افسوس های زیادی نیز به چشم میخورد، که احساسات هر خواننده ای را جریحه دار می کرد.

اما مستند رضا شاه درسی هایی را به جوانان امروز آموخت، درسی بس ژرف که از دل تاریخ سرچشمه میگرفت، مستند رضا شاه سرتاسر پند و اندرز بود، مستند رضا شاه حتا میتواند کلید راه آینده باشد.

مستند رضا شاه به ما آموخت، که هر سخنی که در مدارس اسلامی در مورد تاریخ کشورمان بویژه خاندان ایرانساز پهلوی به خوردمان دادند را نپذیریم، به ما آموخت که هر آنچه عده ای روشنفکر بی وطن غرب زده بر علیه این شخص بزرگ نوشتند را نخوانیم.

مستند رضا شاه به ما درس میهن سالاری را آموخت.

آری میهن سالاری همان مکتبی بود که رضا شاه بزرگ از آن به درستی پیروی کرد، و هر آنچه که به سود میهن عزیزمان بود، حتا شده با روشهای غیر دمکراتیک به سرانجام رساند، که اگر اینچنین نکرده بود، همچنان زنان ایران از هیچ حق شهروندی سود نمی بردند.

آری اگر رضا شاه میهن سالاری را پیشه راه خویش نمیکرد، زنان ایران همچنان در قرن بیستم و یکم با روبنده در خیابانهای تهران راه می رفتند و حتا حق رفتن به یک رستوران را نداشتند، رضا شاه از خود گذشت و حاضر شده هزاران تهمت و ناسزا از سوی بخش به اصطلاح روشنفکر غربی بشنود، اما کشورش را به سوی تمدن هل دهد.

آری مستند رضا شاه به ما آموخت، که در برابر اسلامیون و بی خدایان چپ چگونه بایستی ایستاد و ایران را به سوی پیشرفت سوق داد.

به جرات می توان گفت مستند رضا شاه فارق از برانگیختن احساسات عمومی و شرم بر تمام دشمنان خاندان ایرانساز پهلوی، درسهایی را به ما آموخت که همین امروز اگر به آن توجه کنیم باز چندصد سال عقب هستیم.

امروز جوانان ایران بایستی رضا شاه بزرگ و تمامی میهن باورانی که ایران را در مراحل مختلف تاریخی از مرز فروپاشی نجات دادند و باعث آبادانی کشور شدند، الگو خود قرار دهند و همواره راه آن بزرگان را در ذهن خود مرور و بر زبان خویش تکرار کنند.

مستند رضا شاه به درستی نشان داد، رضا شاه یک میهن سالار تمام عیار بوده و شعارش به مانند تمام میهن سالاران این بوده:

راه در ایران یکیست، و آن راه میهن سالاریست

نگارنده: امید دانا

یب_First_Frame

6 نظر برای “درس های نهفته در مستند رضا شاه

 1. من هم زندانی سیاسی دوره پهلوی (انهم 15 سال) و صمنا لائیک هستم. متاسفانه اطلاعات شما بسیار ناقص و برنامه من و تو بسیار موذیانه و پلید و رسوا بود. این شبکه سلطنت طلب از جنایات رصا شاه، اشتباهات استراتژیک او، نقش برجسته انگلیس در سلطنت او، دلیل مخالفت مصدق و بسیاری دیگر با شعار جمهوری خواهی او (جمهوری نظیر حکومت های امثال برخی رئیس جمهورهای مادام العمر کنونی)، حرص و طمع دیوانه وار رضا خان برای بالا کشیدن بهترین زمین ها و ثروت های مردم ( خاطرات فروغی نخست وزیر رصا خان را بخوانید) و … هیچ نگفت. ننگ بر سلطنت طلبان مزدور

   1. motasefane hafram tamam nashod. zamane Reza shah ra dar nazar begir. yek adame bi savad ama vatan parast bebin dar moghabele eshtebhatash, che meghdar dar modate kam . be iran khedmat kard. shoma boodi mitoonesti inkaro bekoni? inghadr dogm nabash. hala in hokoomat che goli be saret zadeh? ya inke amadi kharej va in harfo mizani?

 2. مرسی‌ خیلی‌ عالی‌ بود.

  روحش شاد، نامش جاویدان، دودمانش پایدار
  .درمکتب ما شاه بود سایه یزدان، تا کور شود دیده بیگانه پرستان،

  هرچقدر دوست دارید مرگ بر بگید ما را خیالی نیست..

 3. بدانید که ابر هیچ موقع نمی تواند جلوی خورشید را بای همیشه بگیرد رضا شاه یک وطن پرست واقعی بود و هر آدم با کمی انصاف و مطابقت آمارها متوجه اوج و بزرگی خدمات آن مرد را خواهد دانست یاد این شعر افتادم -شکر نعمت نعمتت افزون کند— کفر نعمت از کفت بیرون کند

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s