امیدی که مستند رضا شاه در دلها زنده کرد

بلب_First_Frame

همچنان سایه مستند رضا شاه که از تلویزیون محبوب من و تو پخش شد، در فضای ایران سنگینی میکند.

نوشتارهای گوناگون در ارتباط با مستند رضا شاه در ظرف یک روز گذشته منتشر شده، و هر کدام از زوایای مختلف به مستند مورد بحث پرداختند، اما نکته نحیفی که در مستند خودنمایی میکرد امید تازه ای برای رهایی ایران بود.

خیلی زمانها فعالین سیاسی ما از رفتارهای مردم دلسرد می شوند، و با خود می اندیشند با چنین مردمی که از حافظه تاریخی ضعیفی برخوردار می باشند، ایران هیچگاه در جایگاه اصلی خویش و به شکوه گذشته اش نخواهد رسید.

میهن پرستان ما همواره با خود می گویند:

زمانی که مردم ایران به مانند آب خوردن اتفاقات 4 سال پیش را فراموش می کنند و در پای صندوق آرا جمهوری اسلامی حتا در کشورهای اروپایی شرکت می کنند، و برای ملا حسن روحانی سوت و کف می زنند و همه فضای مجازی را پر می کنند با شعار ( روحانی مچکریم)، دلسوزان ایران و فعالین میهن سالار ما دلسرد می شوند، و با خود می اندیشند هیچگاه نمی توان ایران را نجات داد.

زمانی که روشنفکران ما با بی حیایی در ارتباط با تاریخ ایران لب به سخن باز می کنند و با افتخار می گویند ایرانی هیچ نداشته و شاهان پیش از اسلام ایران همه دیکتاتور بودند و در همان حال در ارتباط  با دمکراسی یونان با آب و تاب سخن میگویند، دل هر ایرانی با وجدان به درد می آید و با خود می اندیشد با چنین روشنفکرانی ایران هیچگاه نمیتواند نجات پیدا کند.

زمانی که مردم ما اسلام را عزیزتر از ایران میدانند، دل میهن پرستان می شکند، زمانی که شاملو بر علیه فردوسی سخنرانی می کند و جوانان ایران برایش سر و دست می شکنند، امیدی به نجات وطن نمیباشد، زمانی که امثالی مانند گل سرخی اسطوره دانشجونماهای ما می شوند، چگونه ایران به سر منزل گاه خویش می رسد.

اما مستند رضا شاه به خوبی امیدها را برای قشر میهن پرست که تنها برای نجات میهن تلاش می کنند، زنده کرد، همانگونه که در مستند شاهد بودیم ایرانی در زمان قاجار وجود نداشت، و رضا شاه از زیر صفر کل ایران را شخم زد، و به تنهایی توانست مردم ایران را مدیریت کند و درعرض یک دهه ایران را از این رو به آن رو کند.

مستند رضا شاه به خوبی نشان داد، در هر زمان قهرمانانی در سرزمین ما پدید می آیند که تمام معادلات را دگرگون می کنند و به یکباره باعث پیشرفت ایران می شوند.

آری امروز ما میهن پرستان با دیدن مستند رضا شاه دوباره امیدمان به آینده زنده شد، و از امروز کاری نداریم مردم ما چه میکنند، میروند و فریاد میزنند روحانی مچکریم یا نه، کاری نداریم روشنفکران ما در ارتباط با تاریخ ما چگونه قضاوت میکنند، کاری نداریم نماد دانشجویان ما روز 16 آذر است و اسطورهایشان گل سرخی ها می باشند، ما راهمان ایران است و برای شکوه ایران به مانند یک سرباز مبارزه میکنیم و دیگر نا امید نخواهیم شد.

مستند رضا شاه نشان داد بایستی به آینده ایران امیدوار بود، همواره ایران گلیم خویش را به دست فرزندان راستینش در هزارهای گذشته از آب بیرون آورده است، پس ناامیدی در بین ما میهن سالاران جایی نخواهد داشت.

نگارنده: امید دانا

بلب_First_Frame

16 نظر برای “امیدی که مستند رضا شاه در دلها زنده کرد

 1. بد بودن حکومت امروز دلیلی بر خوب بودن پهلوی ها نمیشه…
  بله حافظه تاریخی ما ضعیفه
  همونطور که شما یادتون رفته که انقلاب به خاطر نا رضایتی مردم بوجود اومد…
  به این سادگی ها یه آخوند نمیتونه یک شبه مردم رو وادار به اعتراض کنه…
  چهل سال مبارزه به انقلاب ختم شد…
  کاری به بعد از انقلاب ندارم..
  اما بی شک خیانتهای خاندان پهلوی تو نارضایتی عمومی نقش بزرگی داشت.
  همچین حرف میزنین انگار همه چیز خوب بوده و خمینی با یه اسلحه فوق پیشرفته یه شبه اومد و ایرانو گرفت…
  اول برو دلیل انقلاب رو کشف کن بعد بیا از حافظه تاریخی حرف بزن…
  تکرار میکنم که بی کفایتی امروز دلیل بر بی نقصی و قهرمان بودن پهلوی ها نمیشه

  1. اقا مهدی اگر فقط یک کتاب در باره اقتصاد 1974 تا 1979 جهان غرب و حایگاه ایران به هوشیاری و اینده نگری سلسله پهلوی بخوانی خودت علت سقوط اقتصادی ،فرهنگی و اوارگی هموطنان ایرانیت را به دست بیگانگان و خائنان به راحتی جویا میبودی.
   فقط یک کتاب……….

 2. در کدام مملکت نارضایتی وجود ندارد!؟ شما برو از مادر و پدرت بپرس ببین زمان شاه مردم چطوری زندگی می کردن. مرد حسابی فقط دانش آموزان ما در زمان شاه فقید کلی تامین بودند. این برنامه تامین خوراک رایگان در مدارس 30 سال بعد در اروپا اجرا شد. من بعد از انقلاب همکلاسی داشتم که سر صف مدرسه از گرسنگی غش کرد. خود همین رفسنجانی اعتراف کرده که در زمان شاه رفته اروپا ماشین خریده و باهاش اونجا رو گشته هر جا هم پاسپورت ایرانیش رو با افتخار نشون میداده. حالا برو مسافرت اولا که نمی تونی اگرم بتونی برچسب تروریست و اردیناری پیپل روت هست. همین آخوندای انگلیسی بودن که در طی سالیان دراز روزی ذهن جوانان کار کردند به قول شما طی 40 سال. کفن با خون گوسفند می آوردن می گفتن به مردم ساده که آره اینا رو شاه کشته. برای تحریک احساسات مردم اون همه بیگناه رو تو سینما رکس آبادان سوزوندن.

 3. تو تاکسی بودم تصادفا یک نفر بود که می گفت در زمان شاه در شرکت نفت آبادان کار می کرده. بنده خدا می گفت اون زمان هر کس به شرکت نفت کاگر معرفی می کرد بهش انعام می دادن.

 4. hahay Mehdi! az esmet malome ke kheyli bisavadi, az sazandegihaye khandane pahlavi bayad ketabha khande shavad va dar 1 ja 2 jomle zaban ghaser va natavan ast. faghat be to pishnahad mikonam ke boro bishtar tarikhe iran ra bekhan va ghalate ziyadi ke nasle gozashte kard va anghelab kard ra be taghsire khandane pahlavi nagozar. dar akhar in ra begoyam digar kasi mesle Reza shah dar Iran ra nakhahad amad.

 5. بزرگترین خیانتی که در 2700 سال گذشته به ایران ومردمش شده کودتای ننگین 28 مرداد 32 است راه را بر ملت بستند 25 سال دیکتاتوری و شکنجه وزندان از مردم عده ای انتقام جو وعقده ای ساخت و بعد از 34 سال مردم تاوان اشتباهاتی را که بدر سال های اول انقلاب کردند پس می دهند ضمنا پهلوی ها قفقازی بودند و با حمایت انگلستانی به سر کار آمدند که 53 سال غرور ملی مردم ایران را جریحه دار کردند واز مردم ایران حق توحش گرفتند وبا پشتیبانی آنها خائنین به ملت خود را میهن پرست معرفی کردند

 6. آقا مهدی انقلاب یک فاجعه بود. حالا شما ها که انقلاب کردین غروتون اجازه نمی دهد که به این اشتباه فاحش اعتراف کنید مطالب دیگری است. مردم آن زمان اگر ناراضی بودن الان یک میلیون بار ناراضیترند. و افرادی مثل شما هر حرکتی را بسوی بهیودی مسدود می کنند. منظور شما از چهل سال مبارزه به عبارتی دیگر تخریب خدمتی است که این پدر و پسر به ایران کردند که تا به اکنون ادامه دارد. پیشنهاد من به شما این است که اندکی در خودتان غور کنید و علت واقعی نفرت خودتان از این خاندان پیدا کنید. قطعاً در زندگی روزمره شما نیز اثر خوبی خواهد گذاشت. شاید شما باید خودتان دلایل واقعی انقلاب کذایی را باید بیابید.

 7. s\سلام مستند بدی نبود .ولی نمیشه تاریخ رضا شاه را بدون سید ضیاء طباطبایی و تیمور تاش نوشت واز سرنوشت انان در زمان رضاخان نگفت .لعنت بر هر چه دروغگو

 8. امیدی که با یک مستند زنده شود،بدرد لای جرز دیوار می خورد.هم من و هم تو می دونیم که رسانه های دو طرف،هر چی دوست داشته باشن به مردم الغا می کنن.حالا صدا و سیما اونجوری ایزوله می کنه مغز مردمو،شما هم اینجوری.هیچ وقت نه حکومت پادشاهی برای ایرانی(همه نوع طیفی از مردم ایران نه یکسری خواص) دلسوزونده نه حکومت اسلامی!پس خودت را خسته نکن برادر،مردم ما دیگه شناختن هم شمارو هم این جایی هارو.الان مردم دیگه بی خیال شدن،نه شمارو می خوان نه این حکومتو،مردم حکومت مردم بر مردم می خوان،نه اعلی حضرتی می خوان نه رهبر!!!

 9. اره حافظه تاریخی ما کوتاه است که یادمان میرود همین رضا خان چه قلدریها کرد وقانون مشروطه رازیر پاگذاشت.وآزادیخواهان ورزونامه نگاران را کشت .به قولی اگر من وتو یک مستند درمورد جلیلی می ساخت حتما جلیلی رای میاورد بکه من وتو یک شبکه پوپولیستی با رویکرد سلطنت طلبی است..رضاخان اگر محبوب مردم خودش بود انگلیسیها جرئت نمیکردند باهاش اون رفتار رابکنند

 10. اگه خوب به همین فیلم یک ساعت و نیمه دقت کنیم ، میبینیم که راه آهنی که درست شد تا در مواقع خطر و حمله به ایران از آن استفاده شود ، مورد استفاده قوای انگلیسی قرار گرفت برای حمله به ایران. یکی‌ از صدو بیست هواپیما هم برای دفاع از خاک ایران کارائی نداشت و حتئ رضا شاه هم به دستور انگلیس با کشتی انگلیس به جزیره موریس تبعید شد . در اخر کار هم رضا شاه با قلم انگلیس استعفا یش را امضا کرد. همونهایی که بر سر قدرت اوردند از ایران بیرونش کردند. ایران هزار و چهار صد سال است که یا زیر سلطه شاهان مستبد بوده یا زیر تزویر آخوند بی‌ لیاقت . از ایران آخوند زده امروز و به تاراج رفته برای شاهان مستبد دیروز تاریخ نسازید .

 11. مثل اینکه بعضی از برادران عرزشی خیلی سوختن از ذکر وقایع تاریخی ایران و دوست نداشتن که مردم از واقعیتها خبردار بشن درست مثل اربابانشون در لندن و واشنگتن و مسکو که نشستن و از طریق بی بی سی و وی او ای و بقیه بنگاههای دروغ پراکنی که سعی در قلب واقعیتهای تاریخی دارن سعی می کنن خدمات ایران پرستان واقعی رو پاک کنن و وجدان مردم رو به خواب عمیق فرو ببرند ولی احتیاجی به کون پاره کردن اونها نیستش چونکه واقعیت مثل روز روشنه و نمی شه جلوی چشم مردم و گوش اونها رو بست درسته یا نه … پس دمت گرم منو تو
  زنده باد ایران و ایرانی و مرده باد ایرانی نمای انگلیسی و اجنبی

 12. اگر كمي دقت كنيد تمام نظرات مخالف رضاشاه و مخالف اين مستند كه بالا گذاشته شده ، همه شون يك نوع ادبيات دارن و متنهاي خيلي شبيه به هم هستن و نظرات كاملا شبيه به هم دادن . معلومه كه يك نفر يا يك گروه پشت سرهم اين نظرات رو ميگذارن تا بتونن ديدگاه افرادي را كه با اين مستند نظر مثبتي را نسبت به رضا شاه پيدا كرده اند و مطالعه كافي در مورد رضا شاه ندارن رو تحت تاثير قرار داده و رضا شاه و مستند مذكور رو تخريب كنندولي اونقدربا هوش نيستن كه خودشون فكر ميكنن چون خيليها كه رضا شاه رو درست نميشناختن با اين مستند حقايق كتمان شده رو فهميدن و به رضا شاه علاقمند شده اند. البته اينو هم بگم كه اين شخصيا گروه كه نظرات مخالف رو فرستادن عمدا به نظام موجود هم بد گفته اند تا خودشون رو از مردم نشون بدن.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s