پرچم ملی ترکیه در دستان معترضان و درسی که جوانان ترک به ایرانیان دادند.

images (2)

به ظاهر در پی خراب کردن یک پارک در استانبول، جوانان ترک دست به اعتراضهای گسترده ای زدند، اما جنبش اعتراضی بر علیه دولت اردوغان از آنکارا آغاز شده بود.

دولت اردوغان در تلاش است قانون اساسی کشور ترکیه را به مانند ایران اسلامیزه کرده و جوانان ترک را از آزادیهای مدنی محروم سازد، در همین ارتباط دولت اردوغان قصد داشت لایحه ای را به تصویب برساند که دیگر جوانان ترک در ملاعام حق بوسیدن جنس مخالفشان را نخواهند داشت، حتا اگر پیوند زناشویی داشته باشند.

به همین سبب 100 تن از جوانان ترک در آنکارا در یک حرکت سمبلیک از یکدیگر بوسه هایی با طعم اعتراض گرفتند و بدین ترتیب مخالفت خویش را از اسلامیزه کردن ترکیه توسط دولت اسلامگرای اردوغان نشان دادند.

اما درسی بزرگی که مردم ترکیه به ما ایرانیان دادند، این بود که در تمام اعتراضات مدنی خویش تلاش کردند با فرهنگ نیاکان خودشان پا به میدان تقسیم بگذارند، در دست بیشتر جوانان ترکیه عکس هایی از آتاتورک خود نمایی میکرد، و بر لبان جوانان ترکیه سرودهای ملی جاری بود.

نکته قابل تامل در اعتراضات مردم ترکیه، فعالین به اصطلاح چپ ایرانی بود که در نوشتارهایشان در تلاش هستند تظاهرات مردم ترکیه را به سود اندیشه پوسیده خویش مصادره کرده و قیام جوانان ترک را از جنس مارکسیستی و کمونیستی بدانند، که در این باب تنها میتوان لب خندی تلخ زد و به حال داشتن چنین هم میهنانی تاسف خورد که تا این حد بابت اندیشه های متعصبانه خویش توان دیدن خواسته های ناسیونالیستی مردم ترکیه را ندارند.

به هر حال جنس قیام مردم ترکیه بابت مقابله با اسلامیزه کردن قانون اساسی کشور، حربه ناسیونالیست میباشد و همانگونه که شاهد هستیم عکس آتاتورک و پرچم ملی ترکیه در دست اکثر جوانان استانبول به چشم میخورد.

نام نوشتار را درس بزرگ نامیدم زیرا قیام مردم ترکیه از خانواده انقلابهای بهار عربی نبود (شما بخوانید زمستان عربی) بلکه جوانان ترک نشان دادند که لیاقت آزادی را دارند و در برابر موازین اسلامی که از سوی حاکمیت در زندگی آنان دیکته شده است با شجاعت ایستادگی کردند و در این میان جوانان ترک از ابزار فرهنگ و بزرگان کشور خویش بهره گرفتند و این درسی است برای ما ایرانیان که در جنبش سبز در خارج از ایران با وقاحت از آوردن پرچم ملی کشورمان (پرچم شیروخورشید) جلوگیری میکردیم و بیشتر ماها در مراسم ها حتا سرود ای ایران را از بر نبودیم.

آرمان دارم با دیدن صحنه های قیام مردم ترکیه اندکی فعالین سیاسی و مدنی ما به خود بیایند و در اعتراضات آتی با در دست داشتن پرچم ملی ایران پا به عرصه مبارزات بگذارند.

نگارنده: امید دانا

17 نظر برای “پرچم ملی ترکیه در دستان معترضان و درسی که جوانان ترک به ایرانیان دادند.

 1. من نیز یک جوان ایرانی خواهان تحقق جامعه مدنی در کشور عزیزم هستم. درود بر دموکراسی و نفرت بر استبداد (شاه و شیخ)

 2. تفسیر شما هم جالب است! اگر جوانان ترکیه پرچم کشورشان را در دست دارند به این علت است که در همه جای دنیا از جمله بر سر در سازمان ملل متحد هم همین پرچم به اهتزاز درآمده است و بقول خودتان نماد ملی آنهاست ولی آیا پرچم شیر و خورشید در حال حاضر نماد ملی ایرانیان ساکن این سرزمین هست؟!؟ من هم با شما موافقم که پرچم ایران باید تغییر یابد و به پرچم اصلی و واقعی ایران تبدیل شود اما این تفسیر شما مغلطه ای بیش نبوده و تا زمانی که ما مردم ایران لیاقت پس گرفتن پرچم خود را نداشته باشیم عاری از هرگونه واقعیت حقوقی است. پرچم و نماد ملی «فعلی» ایرانیان همینی هست که در همه جای دنیا در محافل رسمی و دیپلماتیک نصب میشود پس لطفا مثل همان مارکسیست ها و کمونیست های بی منطق سعی در مصادره به مطلوب و غیر منطقی واقعیات مبرهن نفرمایید که در این مورد هم به چنین مقایسه ای تنها میتوان لبخندی تلخ زد و به حال چنین مقایسه هایی تاسف خورد – هرچند که میدانم اجازه انتشار این نظر را نخواهید داد.

 3. اینجا کمتر کسی مایل به حمل پرچم فاشیسم فارس هست. شما خودتو با ترکیه مقایسه نکن. اقوام تحت ستم فاشیزم فارس در ایران خیلی وقته که قید این پرچم رو زدن!!!!!

  1. ترک های ترکیه نژاد پرست نیستن!! جک نگو برادر! برو از کردهای ترکیه بپرس ببین بهت چی میگن!
   من به عنوان یک ترک ایرانی عاشق پرچم 3 رنگ ملی کشور خودم هستم.
   ایران باشین ساق اوسون دشمنین گوز کور اوسون

  2. شما پانترک های علیف زده بهتره یه مقایسه بین بودجه های سرازیر به استانهای آذری زبان با استانهایی مثل سیستان و بلوچستان، ایلام، کهکیلویه و … داشته باشید بعد نسبت به فاشیست بودن جبهه گیری کنید. اگه تو این کشور دموکراسی و عدالت باشه اولین گروه معترض به آزادی ، خود شما نژاد پرست های توخالی خواهید بود

   1. داداش الان 2 سال به تبریز هیچ بودجه ای نمیدن توسعه آذرباجان به لطف سرمایه داران و مردم متعصب خودش و وجود شرکت های خصوصی از جمله شرکت توسعه آذربایجان و … هست دموکراسی شما برای ما دموکراسی نیست وگرنه تو سوزوندن سطل آشغال ها تو انتخابات 88 کمکتونه میکردیم و کنارتون وامیستادیم

 4. من از جانب خودم از حرف وحید حمایت مبکنم و لی شما لطفا از طرف مردم ایران و ترکها نظر نده آقای امید دانای با غیرت

  1. برو کونت رو بده کیا جان که قسطاش چند روزیه عقب افتاده
   تو که اینقدر سنگ ترکا رو به سینه میزنی تو وبلاگ فارسی دنبال کی هستی؟
   بابا به خدا ما خواهرت رو اینجا قایم نکردیم بعد از گاییدن پولش رو دادیم رفت برو دبی حتما پیداش میکنی

   1. لات و جنده باز و بگایی عزیز! اشتباه نکن، ترکها تو وبلاگهای فارسی دنبال خواهران خودشون نیستن تو کل منطقه شایعه شده که کس های ایرانی جنس خوبی هستن و ارزون هم میدن، واسه همین اینجا میایم تا ببینیم از خواهر و مادر تو و امثال تو به تور ما هم میخوره یا نه که مثل بقیه ملل همسایه حالشو ببریم؟!
    از صاحب وبلاگ پوزش میطلبم که چنین سخن زشتی را مجبور به نگارش شدم اما باید بدانیم تا زمانی که یاد نگیریم چگونه با هم رفتار کنیم باید منتظر چنین سخنانی هم باشیم. کامنتهای کیا نظر شخصی ایشان ولو به نظر بنده نادرست بوده و توهینی به کسی نکرده بود ولی آقای فاکر که شخصیت و منش ایشان هم از روی اسم انتخابی ایشان به وضوح قابل لمس می باشد نشان از مشکل فرهنگی و سیاسی «بخشی» از مردم این سرزمین، چه فارس و چه لر و چه ترک و چه عرب و بلوچ و گیلک و کرد داره و تا این مشکل هست مشکلات عمده تر این کشور هم پابرجا خواهد بود!!!

 5. ما به پرچم ایران شما احترام قایل هستیم اما ما تورکها، ایرانی نیستیم و آزربایجان پرچم خودش را دارد. لطفا از جانب ما تورکها صحبت نکنید و به حق تعیین سرنوشت ما احترام قایل شوید.

  1. هموطن, همزبان, هم مبارز ـ اگر شما هم رگ ناسیونالیستی تان عود کرده, بهتر است بگویید: آذربایجانی, نه تورک. اگر اطلاعاتی در این مورد لازم داشتید, میتوانید بقول معروف گوگول کنید.

 6. موضوع اعتراضات مردم ترکیه رو به کجا کشوندید
  با این کار ها نه ترک های ایران نه بقیه مردم ایران به خواست و حق و حقوقشون نخواهند رسید

 7. ایرانی ایرانیه ترک و فارس و کرد و لر و بلوچ نداره همه هم وطنیم برادریم و خواهریم باید در کنار هم و دوشادوش هم به ازادی بیندیشیم و برای به دست اوردنش تلاش کنیم به امید روزی که همه ایرانیان با قومیت های مختلف در کنار هم و در ازادی کامل زندگی کنیم

 8. زنده باد ایران

  سرافراز پرچم شیر و خورشید

  درود بر رضا پهلوی و ننگ و نفرین بر هر چه قجری خود فروخته بی‌ وطن از اسلامیست و چپی و تودهای تا زیر خواب و جا انداز علی‌ اوف هر کی‌ هم ناراحته ۴قدم بره جلووووو….

  حالا بیا با اسمهای مختلف اینجا زوزه بکش

  ممنون از شما آقا امید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s