انفجار در سایت اتمی‌ “فردو”، واقعیت یا دروغ ۲۴ ژانویه!

 

294436_4459616089823_969159659_n (1)

 

۲۴ ژانویه چند وبسایت و وبلاگ خبری انگلیسی‌ زبان نه چندان معتبر به انعکاس اظهارات رضا کهلیلی در مورد ادعای او مبنی بر انفجار در سایت اتمی‌ “فردو” پرداختند.رضا کهلیلی که خود زمانی‌ مأمور امنیتی جمهوری اسلامی بوده است با استناد به گفته‌های شخصی‌ به نام حمیدرضا  ذاکری مدعی شده است که روز دوشنبه گذشته انفجاری در اعماق زیر زمین سایت اتمی فردو منجر به از بین رفتن بسیاری از تأسیسات و گرفتار شدن ۲۴۰ نفر از کارکنان زیر زمین شده است.

 
خبر فوق در هیچ یک از خبرگزاری‌های رسمی‌ و معتبر بازتابی نداشته است.پایگاه خبری”حقوق انسانی‌ و اولیه بشر” برای بررسی بیشتر خبر با منبع و منشأ خبر آقای ذاکری گفتگویی انجام داد که ایشان ضمن تاکید بر صحت خبر مدعی شد که خبر فوق از طریق یکی‌ از کارکنان امنیتی سایت “فردو” به دست او رسیده است(نوار مصاحبه محفوظ است)

در یک مکاتبه جداگانه تلاش کردیم تا جهت ارزیابی خبر نظر یکی‌ از کارشناسان امنیتی در این مورد را جویا بشویم؛ آقای فرامرز دادرس در واکنش به این خبر ضمن اشاره به اینکه در هر مرکز اتمی‌ امکان رخ دادن سانحه در هر زمانی‌ مطرح می‌باشد،گفت:”

این خبر تاکنون از سوی منابع معتبر و موثق تاًیید نشده است. باید در نظر داشت، اگرهر نوع سانحه فنی یا بگونه خرابکاری در تاًسیسات غنی سازی اورانیوم، فردو، رخ داده باشد که منجر به انفجار شدید در این مرکز شده باشد، دستگاه های لرزه نگار می توانند این رخداد و شدت آن را ثبت کنند. در همه کشور های منطقه و نزدیک به ایران، دستگاه های لرزه نگار یافت می شود، ولی تاکنون هیچ منبع معتبری در این باره خبری منتشر نکرده است. ماهواره های جاسوسی اروپایی، آمریکایی و اسرائیلی در آسمان منطقه نیز می توانند چنین رخدادی را ثبت کنند.

 

 

اصولاً در مراکز غنی سازی، سانتریفیوژ ها را در گروه های جداگانه از یگدیگر، در اتاق های مجزا و حفاظت شده نصب می کنند که هر زمان بتوانند تعمیر و نگهداری یک بخش را جدا از بخش های دیگر انجام دهند، و در هنگام بروز سانحه از سرایت آن به بخش های دیگر جلوگیری کنند.

در چند سال گذشته بارها این مسئله مطرح شده است که سازمان های امنیتی کشور های غربی و اسرائیل توانسته اند در ابزار و تجهیزاتی که جمهوری اسلامی برای نیاز های تاًسیسات اتمی خود به طور غیر قانونی از بازار های سیاه کشور های خارجی خریداری و به ایران برده است، پیشاپیش خرابکاری کنند، بطوریکه تاکنون خبرهایی از انفجار های کوچک دربرخی از سانتریفیوژ ها درمراکز غنی سازی ایران به بیرون درز کرده است.

حمیدرضا ذاکری کیست؟

حمید رضا ذاکری با وجود آنکه در گفتگو با تلویزیون آزاد خود را  نفوذی سیا و کارمند وزارت اطلاعات در مشاغل مهم اطلأعاتی و بازرس ویژه دفتر اطلاعات رهبری معرفی‌ می‌کند اماکاندیدای پست سناتور در مریلند(تیمرمن) حمید رضا ذاکری را صرفاً یکی‌ از مسئولان تیم حفاظتی مقامات عالی‌ رتبه جمهوری اسلامی معرفی‌ می‌کند. بنا بر اظهارات تیمرمن، زمانی‌ که آقای ذاکری برای دادن یک خبر در باکو به سفارت آمریکا مراجعه می‌کند با بی‌ اعتنایی کامل کارمند سفارت آمریکا مواجه میشود به نحوی که حتا به او که مدعی نفوذی سیا بودن را دارد! اجازه ورود به سفارت را نمیدهند و نهایتاً یک نفر مترجم فارسی در جلوی در سفارت با او صحبت می‌کند و حرف‌های او را یادداشت می‌کند و عذر او را میخواهند!

 

 

حمیدرضا ذاکری در گذشته نیز اقدام به انتشار خبر هایی جنجالی کرده اما بعد از مدت کوتاهی‌ که بی‌ پایه بودن آن خبر معلوم شده است بدون هیچ توضیحی صرفاً مبادرت به حذف کامل خبر کرده است. وی در یک مقطعی با مصاحبه با سیاوش اوستا در پاریس مدعی شد که “سکته خامنه ای قطعی است” اما چند هفته بعد از آنکه کذب بودن خبر معلوم گشت، اقدام به حذف خبر در سایت شخصی‌ خود کرد. اما این خبر  در برخی‌ از سایتهاهمچنان موجود است.

 

 

حمید رضا ذاکری همچنین با انتشار اسامی برخی‌ از فعالان سیاسی بدون سند و دلیل آنها را متهم به جاسوسی به نفع جمهوری اسلامی کرده است.فرود فولادوند از جمله افرادی هست که حمید رضا ذاکری وی را بر خلاف اظهارات خانواده فولادوند،  نفوذی جمهوری اسلامی معرفی‌ کرده است. بنا بر گفته کارشناسان صنعت فتوشاپ تمامی اسنادی که در وبسایت وی منتشر شده است بدون استثنا جعلی و با استفاده از نرم افزار فتوشاپ انجام شده است.

 

 

قسمت عمده خبر هایی که حمید رضا ذاکری در وبسایت خود منتشر میکند فاقد هر گونه سند و دلیلی‌ می‌باشد که بعد از گذشت زمان کذب بودن آنها آشکار میشود به همین خاطر خبر هایی که وی منتشر میکند در هیچ نشریه یا رسانه فارسی زبانی‌ باز نشر نمیشود ،اما به نظر می‌رسد این بار حمید رضا ذاکری در تلاش برای باز نشر خبر‌های خود در نشریات انگلیسی زبان می‌باشد .

 

نگارنده: فضائل عزیزان

لینک نوشته

http://azizanpress.com/index/2013/01/27/hamid-reza-zaker-and-his-lie/

1 نظر برای “انفجار در سایت اتمی‌ “فردو”، واقعیت یا دروغ ۲۴ ژانویه!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s